DNA není jen nemoc králů
Dna bývala vždy označovaná jako nemoc králů a císařů. Obvykle se dávala do souvislosti s nestřídmým hodováním, popíjením červeného vína a medoviny. Pravda je, že mezi stravováním chudých a bohatých lidí byl ve středověku velký rozdíl.
Vznik nemoci dna je způsoben životním stylem a stravováním, ve kterém převažuje červené maso, uzeniny a alkohol.
V současné době touto nemocí trpí až 10 % populace, vyskytuje se převážně u mužů. Objevuje se kolem 40. až 50. roku věku, u žen až po klimakteriu. Rozvoj dny způsobuje překyselení organismu. Metabolickým zpracováním bílkovin z masa dochází k odštěpení amoniaku a vzniku kyseliny močové. Její krystalky se usazují nejčastěji v kloubech, způsobují bolestivou dnu a také tvorbu ledvinových kamenů.
Zatímco dříve byl největším problémem akutní dnavý záchvat, v současné době hraje větší roli zvýšená hladina kyseliny močové v kombinaci s obezitou a dalšími metabolickými chorobami, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka a zvýšená hladina krevních tuků.
Proč vzniká
Důvodem vzniku dny je zvýšená hladina kyseliny močové. Špatně fungující organismus přestává vytvářet enzym, který je zodpovědný za přeměnu těžce rozpustné kyseliny močové na látku, která následně ledvinami odchází z těla. V důsledku toho pak dochází k hromadění kyseliny močové v tkáních a v krvi, kde následně krystalizuje. Vzniklé krystaly pak často pronikají do kloubů, kde vyvolávají urputné bolesti a zánět. Akutní zánět dny poznáme podle nejčastěji silně začervenalého palce u nohy, který nateče a je velmi bolestivý.
Dna má čtyři základní formy projevu:
1. bezpříznaková hyperurikémie: Jedná se pouze o zvýšenou koncentraci kyseliny močové v krvi, kterou zjistí lékař při laboratorním vyšetření krve. Pacient sám na sobě nic nepozná. Tento stav se většinou řeší pouze úpravou stravy.
2. akutní dnavý záchvat: Krystaly kyseliny močové jsou již v kloubech a tkáních. Bolest je opravdu ukrutná, postižené místo silně zčervená a nateče. Častým místem výskytu jsou kolena, hlezna, klouby nohou i rukou, palec u nohy.
3. interkritické období: Často přichází po akutním dnavém záchvatu. Nemocný se cítí velmi dobře, je úplně bez příznaků. Toto stádium však trvá pouze půl roku až dva roky, poté se záchvaty vrací.
4. chronická tofózní dna: Podobá se akutnímu záchvatu, odlišuje se však délkou a intenzitou. V tomto případě je to už dlouhodobý stav. Krystaly kyseliny močové se totiž hromadí už i v měkkých tkáních, jako je ušní boltec, ruce, nohy. Dochází k výrazným poškozením kloubů. Krystaly se také často provalí na povrch pokožky, což se projeví vytečením husté křídové hmoty.
Jak předejít záchvatu dny?
Ideální je prevence, je tedy nutné zabránit překyselení našeho těla. Abychom dosáhli optimální rovnováhy pH v těle, musíme sledovat, co jíme. Ideální strava by měla obsahovat 80 % zásaditých potravin a jen 20 % potravin kyselinotvorných.
Nezapomeňte do stravy zařazovat kvalitní zdroje bílkovin, doplňujte hodně minerální látek a stopových prvků přirozenou formou pomocí zelených potravin, jako jsou mořské řasy, mladý ječmen, moringa a aloe vera. Velmi důležitý je také dostatečný pitný režim, jen tak se mohou přebytečné kyseliny z těla vyplavit. Ideální je kvalitní pitná voda, bylinné čaje a také polozelené čaje typu oolong. Jednoduchým pravidlem je ke každému jídlu přidat dostatek čerstvé zeleniny jako přílohu nebo chutný salát.
Kyselinotvorné potraviny: chléb a bílé pečivo, výrobky z pšeničné mouky, cukr a sladidla, alkohol, víno a likéry, červená masa, uzeniny, většina mléčných výrobků, tvaroh a měkké sýry, máslo a smetana, káva a černý čaj, kolové nápoje, rýže, čočka, těstoviny, kokos a většina ořechů
Zásadotvorné potraviny: ovoce a zelenina v syrovém stavu, byliny a bylinné čaje, česnek, med a černá melasa, špalda, jáhly, kroupy, amarant, quinoa, pohanka, jablečný ocet, houby, podmáslí, fazole a sójové boby
Léčba dny
Základem léčby je podávání léků snižujících hladinu kyseliny močové. Hlavním lékem je zde allopurinol, který se podává pravidelně dle doporučení lékaře. K tomu je nutné dodržovat dietu s nízkým obsahem purinů, kdy omezíme červená masa a uzeniny. Podrobné informace o vhodných potravinách, včetně návrhu jídelníčku, naleznete v příštím Alphega magazínu.
Při akutním dnavém záchvatu podáváme Colchicum a nesteroidní antirevmatika. V období záchvatu je nutná přísná bezpurinová dieta. Z přírodních metod je možné doporučit popíjet bylinnou směs na snížení hladiny kyseliny močové, která obsahuje jahodník list, tužebník jilmový, list břízy a kopřivy a průtržník. Doporučuje se také popíjet Bílinskou kyselku, která přeměňuje kyselinu močovou na rozpustné soli, které se vyloučí močí z těla ven.
Léčba dny či zvýšené hladiny kyseliny močové záleží vždy na komplexnosti léčebných metod, důležitou roli hraje dieta a další režimová opatření, jako je omezení alkoholu a dostatečný pohybový režim.
PharmDr. Lenka Zemanová Alphega lékárnice, Louny
Zdroj Alpega magazín http://www.alphega-lekarna.cz/